opony duro

Motocykliści czy kierowcy różnego rodzaju aut bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że by zdołać radować się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy również zimowego), trzeba go przyzwoicie przygotować. Wiele osób jednakże nie wykorzystuje bliźniaczej zasady względem rowerów, a to poważny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie najróżniejszych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

Opony rowerowe 27

Wprawdzie rower to nie samochód ani motocykl, toteż lista prac, jakie powinniśmy wykonać w czasie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co musimy zatroszczyć się przed zainicjowaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, zbyt luźny bądź też nadmiernie naciągnięty – należy go przyzwoicie naciągnąć. W dodatku należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – prócz tradycyjnego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów wynajdziemy na oponie), należy spowodować, czy opony w rowerze nie potrzebują wymiany. W przypadku pęknięć lub ewentualnie nadmiernego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie chcemy przecież, by w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, skutkiem tego należy uczynić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić luz newralgicznych śrub konstrukcji roweru, a kiedy wynajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Oprócz tego należałoby sprawić detale oświetlenia – pragniemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To bazowa lista czynności, jakie trzeba wykonać przed główną przejażdżką. Po zimie należałoby także rower od początku do końca umyć oraz pokryć zabezpieczającymi specyfikami – dzięki temu będzie porządniej chroniony w czasie całego sezonu.